مجله اتوکالا

علت بخار نکردن اتو چیست؟

علت بخار نکردن اتو بخار چیست؟
زمان مطالعه: [rt_reading_time] دقیقه

بخار نکردن اتو یکی از مواردی است که موجب کارکرد بد و ضعیف اتو می شود. چرا که با بخار اتو و رطوبتی که ایجاد می شود لباس ها راحت تر و بهتر و سریع تر اتو می شوند.  این موضوع امکان دارد به دلایل مختلفی اتفاق بیوفتد. اگر شما هم با مشکل بخار نکردن اتو مواجه شدید ولی علت آن را نمی دانید و به دنبال رفع این مشکل هستید با ما همراه باشید تا مهمترین علت های آن را با هم بررسی کنیم.

چه دلایلی باعث بخار نکردن اتو بخار می‌شود؟

اتو بخار دستگاهی برای صاف کردن چروک‌های لباس است. این محصول می‌تواند با بخار آب با قدرت بیشتری چروک لباس‌ها را باز کند. گاهی ممکن است عملکرد بخار اتو با مشکل مواجه شود و زمانی که لباس‌ها را اتو می‌کنید، هیچ بخاری از منافذ اتو خارج نشود. این موضوع ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد.

عدم استفاده صحیح از اتو و رعایت نکردن نکات مهم هنگام کار با این دستگاه باعث می‌شود که اتوی شما خراب شود یا آن طور که باید بخار نکند. از آنجا که بخار کردن اتو نقش مهمی در کیفیت نهایی کار دارد، بخار نکردن آن موضوعی بسیار مهمی خواهد بود. چهار دلیل بخار نکردن اتو عبارتند از

میزان آب موجود در اتو بخار کافی نیست

اتو بخار مجهز به یک مخزن آب است که منجر به تولید بخار می‌شود. این مخزن باید تا حد تعیین شده‌ای از آب پر باشد. در صورتی که مخزن اتو آب کافی نداشته باشد، آن طور که باید بخار تولید نمی‌کند. از طرفی اگر بیش از حد تعیین شده درون مخزن اتو را از آب پر کنید، زمانی که لباس‌ها را اتو می‌کشید از اتوی شما آب چکه می‌کند، این موضوع باعث خیس شدن لباس‌ها می‌شود.

بنابراین قبل از اینکه شروع به اتو کشیدن لباس‌هایتان کنید، بهتر است به اندازه تعیین شده درون مخزن اتو آب بریزید. اگر بعد از اتمام کار اتوکشی متوجه شدید که هنوز آب زیادی درون مخزن باقی مانده است، پیشنهاد می‌دهیم آب آن را تخلیه کنید تا اتو دچار رسوب و گرفتگی نشود.

تنظیم دمای اتوی شما مناسب و به اندازه نیست

اتو بخار مجهز به یک قسمت تنظیم کننده است که به واسطه آن می‌توانید حداقل بخار یا حداکثر بخار مورد نیاز برای اتوکشی لباس را تنظیم کنید. اگر تنظیم اتوی شما درست و به اندازه نباشد، اتو بخار نمی‌کند؛ بنابراین زمانی که تصمیم دارید لباس اتو کنید، باید با توجه به نیاز لباس و جنس آن، تنظیم درجه بخار خروجی را روی میزان مشخص انجام دهید تا به این ترتیب نتیجه بهتری از اتو و عملکرد آن بگیرید.

املاح و رسوبات در مخزن باقی مانده است

یکی از علت‌های بخار نکردن اتو به تجمع رسوبات در این دستگاه مربوط می‌شود. از آنجا که اتو برای هر بار استفاده به آب نیاز دارد؛ بنابراین به شدت در معرض رسوب گرفتن است. رسوب گرفتن اتو بخار بیشتر به این موضوع مربوط می‌شود که افراد به جای استفاده از آب مقطر یا آب جوشیده از آب شیر برای پر کردن مخزن اتو استفاده می‌کنند.

استفاده از آب شیر برای بخار اتو باعث می‌شود که به مرور زمان اتو دچار رسوب و جرم گرفتگی شود. در صورتی که منافذ اتو بخار از آهک و رسوب پر شوند، بخاری از آن بیرون نمی‌آید. البته ممکن است گاهی با تلاش‌های مکرر شما، بخار از اتو خارج شود که در این صورت با خروج آهک و در نتیجه کثیف شدن لباس‌ها همراه خواهد بود؛ بنابراین قبل از اینکه با این مشکل مواجه شوید، بهتر است همواره از آب تصفیه شده و آب مقطر برای پر کردن مخزن اتو استفاده کنید.

همچنین اگر با مشکل کثیف بودن کف اتو مواجه هستید و نمی دانید چطور این لکه ها را از بین ببرید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله روش های از بین بردن انواع لکه از کف اتو را مطالعه نمایید.

ترموستات دچار ایراد و خرابی شده است

شاید از خود بپرسید چرا اتو بخار نمی‌کند؟ در پاسخ باید بدانید که یکی از دلایل بخار نکردن اتو به خراب شدن ترموستات مربوط می‌شود. اگر اتوی شما بخار نمی‌کند، ابتدا هر سه مورد ذکر شده را به دقت بررسی کردید. اگر هنوز هم به نتیجه‌ای نرسیده اید، احتمالاً باید به خرابی ترموستات شک کنید. ترموستات یکی از مهمترین قطعات در اتو است و باعث قطع یا وصل شدن المنت اتو و ثابت نگه داشتن دمای آن می‌شود.

اگر این قطعه کوچک خراب شده باشد و یا مشکلی در آن ایجاد شده باشد، اتو به دمای لازم نمی‌رسد و در نتیجه بخاری از آن بیرون نمی‌آید. برای اطمینان از این موضوع ابتدا تنظیمات ترموستات را بررسی کنید. اگر مشکل حل نشد، بهتر است تعمیر اتو را به افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، بسپارید.

پیشنهاداتی برای رسوب‌زدایی اتو بخار

در راهنمای کامل رفع مشکل بخار نکردن اتو بخار آمده است که برای از بین بردن رسوبات جمع شده در اتو بخار و رفع این مشکل، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید.

· ابتدا مخزن اتو را با ترکیبی از آب و سرکه پر کنید.

· سپس اتو را روشن کنید تا به خوبی گرم شود.

· یک پارچه آماده کنید و سپس اتو را در حالت بخار قرار دهید و روی پارچه را اتو بکشید. این کار را تا جایی ادامه دهید که مخزن اتو به طور کامل تخلیه شود.

· سپس دوباره مخزن را از آب مقطر پر کنید.

· مجدد اتو را در حالت بخار قرار دهید و شروع به اتوکشی کنید.

· اگر احساس کردید که صفحه اتوی شما کثیف شده است و لک دارد، می‌توانید با یک پارچه نمناک آن را تمیز کنید.

· در صورتی که صفحه اتو آثار سوختگی لباس و لکه‌های قهوه‌ای رنگ دارد، برای از بین بردن آن از پنبه آغشته به سرکه استفاده کنید.

اگر تمام نکاتی که بیان کردیم را درست و مو به مو انجام دهید، در نهایت رسوب اتو به طور کامل برطرف می‌شود. در صورتی که احساس کردید بخاردهی بهتر شده است اما هنوز هم آن طور که باید اتوی شما بخار تولید نمی‌کند، مجددا مراحلی که بیان کردیم را تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

پیشنهاداتی برای خرابی ترموستات اتو بخار

اگر مطمئن شدید که بخار نکردن اتو به خراب بودن ترموستات مربوط می‌شود، باید آن را تعمیر کنید. ترموستات باعث تنظیم دمای اتو می‌شود. یعنی با توجه به درجه‌ای که شما تنظیم می‌کنید دما را ثابت نگه می‌دارد و اجازه نمی‌دهد که دما از حد تعیین شده بالاتر یا پایین‌تر برود؛ بنابراین از سوختن لباس‌ها یا اتو نشدن آن‌ها جلوگیری می‌کند.

باتوجه به این موضوع می‌توان گفت ترموستات نقش مهمی را در عملکرد اتو بر عهده دارد و در صورتی که هر مشکلی برای این قطعه مهم و کاربردی ایجاد شود، عملکرد اتو با مشکل و اختلال مواجه خواهد شد. برای اینکه مشکل خرابی ترموستات را حل یا ترموستات را عوض کنید، باید به روش زیر اقدام کنید.

· با احتیاط کامل بدنه اتو را باز کنید.

· با استفاده از پیچ گوشتی پیچ محافظ پلاتین صفحه اتو و ترموستات را باز کنید.

· سپس پیچی را که به واسطه آن ترموستات ثابت شده است را باز کنید.

· ترموستات جدید را با ترموستات خراب جایگزین کنید و سپس پیچ‌ها را به ترتیب ببندید.

· اگر احساس می‌کنید که انجام این کار برای شما سخت است یا ممکن است به اتو آسیبی وارد شود، حتماً برای تعمیر اتو آن را به افراد متخصص در این حوزه بسپارید.

سخن پایانی

بخار نکردن اتو یکی از مشکلات رایجی است که پس از گذشت مدتی از استفاده اتو ممکن است برای بسیاری از افراد رخ دهد. مهمترین عواملی که موجب بخار نکردن اتو می شود شامل کمبودن آب، تنظیم دمای نامناسب اتو، رسوب گرفتگی اتو و خرابی ترموستات است که در این مقاله به بررسی آن ها پرداختیم.  قطعا پوشیدن لباس‌های بدون چروک و کاملا صاف در استیل و شیک بودنتان تاثیر بسیار زیادی دارند. اتوبخار محصولی است که می‌تواند چروک‌های لباس شما را کاملا از بین ببرد. اما اگر با مشکل بخار نکردن اتو مواجه شدید، حتما راهکارهایی که بیان کردیم را تست کنید. در صورتی که اتو بخار شما مشکل داغ نشدن دارد به شما پیشنهاد می کنیم مقاله: چرا اتو داغ نمی شود را مطالعه نمایید. در صورتی که انجام این راهکارها مشکلتان را حل نکرد، باید تعمیر این وسیله را به یک تعمیرکار حرفه‌ای بسپارید. 

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
حساب کاربری من
خانه
وبلاگ