مجله اتوکالا

چرا اتو روشن نمی‌شود؟ عیب‌یابی روشن نشدن اتو بخار

روشن نشدن اتو
زمان مطالعه: [rt_reading_time] دقیقه

اگر با روشن نشدن اتو بخار مواجه شدید نگران نشوید. بسیاری از اوقات با داشتن کمی دانش فنی و صبر و حوصله، خودتان می‌توانید علت روشن نشدن اتو بخار را پیدا کنید. در این مقاله به صورت کامل با علت‌های روشن نشدن اتو مثل خرابی ترموستات، المنت حرارتی، سیم برق، برد الکترونیکی، قطعی جریان برق و خاموش شدن خودکار اتو آشنا خواهیم شد. در صورتی که با بررسی این موارد موفق به یافتن علت روشن نشدن اتو بخار نشدید، حتما از متخصص کمک بگیرید.

دلایل روشن نشدن اتو بخار

مهم‌ترین مواردی که می‌توانند علت روشن نشدن اتو بخار باشند، شش علت زیر هستند که در ادامه به صورت کامل به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

وجود ایراد در ترموستات اتو بخار

ترموستات را می‌توان یکی از مهم‌ترین قطعات اتو بخار دانست. وظیفه ترموستات گرم کردن اتو تا حد معین و نگه داشتن و کنترل دما در آن درجه است. ترموستات با هدایت جریان برق به سمت المنت حرارتی، دما را به درجه‌ای که انتخاب کرده‌اید می‌رساند. اگر دما از این مقدار بالاتر برود، ترموستات جریان برق المنت حرارتی را قطع می‌کند و اگر دما پایین بیاید دوباره جریان برق المنت حرارتی را وصل می‌کند. با توجه به نقش ترموستات، خرابی ترموستات می‌تواند یکی از دلایل روشن نشدن اتو بخار باشد.
برای تست ترموستات ابتدا با تغییر درجه حرارت اتو، وضعیت گرم و سرد شدن کفه اتو را در دماهای مختلف بررسی کنید. اگر ترموستات سالم باشد ورودی و خروجی آن باید به هم متصل شوند که معمولا با صدایی کوتاه همراه است. در صورت معیوب بودن ترموستات بهتر است برای تعویض، آن را به متخصص تعمیر اتو بسپارید.

تست ترموستات توسط مولتی متر
در این تصویر دو اتو باز شده به صورت ایستاده قرار دارند و یکی از آن ها در حال تست ترموستات دستگاه به وسیله مولتی‌متر هست.

معیوب بودن المنت حرارتی و ترمو فیوز

المنت حرارتی عنصر گرمایشی دستگاه اتو بخار به حساب می‌آید و ترمو فیوز، فیوز حرارتی دستگاه است. این دو قطعه باعث می‌شوند اتو به گرمای لازم برسد. یکی از دلایل روشن نشدن اتو بخار، وجود عیب در این قطعات است. برای اینکه متوجه بشوید آیا علت روشن نشدن اتو از این دو قطعه است یا خیر، باید هر کدام را به صورت جداگانه بررسی کنید.
به وسیله یک مولتی‌متر می‌توان المنت را چک کرد و از سالم یا معیوب بودن آن اطمینان حاصل کرد.
فیوز حرارتی یا ترمو فیوز بر روی یکی از پایانه‌های المنت گرمایشی نصب شده است. اگر ترمو فیوز سالم باشد دو سر المنت به هم متصل خواهند شد و به اصطلاح به هم راه می‌دهند.
اگر یکی از این دو قطعه دارای مشکل باشد، با تعویض آن، علت روشن نشدن اتو بخار را برطرف کنید.

وجود اشکال در سیم برق اتو بخار

بنا به هر دلیلی ممکن است سیم برق، جریان برق را به دستگاه اتو بخار نرساند. مشکلات سیم برق یکی از دلایل روشن نشدن اتو بخار به حساب می‌آیند. ابتدا دوشاخه سیم را به خوبی نگاه کنید. شاید قسمتی از دوشاخه معیوب شده باشد، مثلا کمی انحراف پیدا کرده باشد و به همین دلیل به طور کامل داخل پریز برق نرود.
سیم برق اتو بخار باید به صورت کامل و دقیق مورد بررسی قرار گیرد. در صورت وجود ایراد در سیم برق، مشکل تنها روشن نشدن اتو بخار نیست، بلکه خطر جدی‌تری می‌تواند سلامتی فرد را تهدید کند. سیم برق معیوب می‌تواند باعث برق‌گرفتگی و خطرات گسترده بعد از آن شود؛ از تهدید جان فرد گرفته تا خطر آتش‌سوزی.
سیم برق اتو بخار را کاملا بررسی کنید تا از نبود آسیب، اتصالی، قطعی و پاره شدن در آن مطمئن شوید. در مرحله بعد سیم برق را از دستگاه جدا کنید و از انتقال صحیح برق توسط آن مطمئن شوید. دقت کنید که جدا کردن سیم از اتو بخار باید طبق مراحل مندرج در دفترچه راهنمای دستگاه باشد. در پایان بررسی اگر متوجه شدید ایراد از سیم برق است باید یک سیم برق باکیفیت و مطابق با استانداردهای اتو بخار را جایگزین سیم قبلی کنید. به یاد داشته باشید که کار کردن با اتو بخار در صورت خرابی سیم برق، به هیچ وجه کاری عاقلانه و مجاز نیست.

تعمیر سیم برق اتوی سفید
در این تصویر اتو به وسیله پیچ گوشتی در حال باز شدن است تا مشکل سیم برق دستگاه عیب یابی شود.

خرابی برد الکترونیکی اتو بخار

برد الکترونیکی دستگاه مانند مغز در بدن، دستور کار را به سایر قطعات اتو می‌دهد. البته این قطعه در همه اتوهای بخار وجود ندارد و صرفا اتوهای دارای سیستم الکترونیکی از آن برخوردار هستند. با توجه به وظیفه مهم این قطعه، خرابی برد به راحتی می‌تواند باعث روشن نشدن اتو بخار شود. اطمینان از درستی عملکرد برد الکترونیکی اتو بخار نیاز به متخصص دارد و برای بررسی، باید به تعمیرکار سپرده شود.

قطع بودن جریان برق از پریز

در موارد بسیاری نبودن برق در پریز، علت روشن نشدن اتو بخار است. اگر از متصل بودن جریان برق منزل اطمینان دارید می‌توانید به وسیله فازمتر، پریزی را که سیم اتو بخار به آن متصل است امتحان کنید. کار دیگری که به سادگی قابل انجام است امتحان اتو بخار با پریزهای دیگر منزل است. در صورت خراب بودن پریز می‌توانید شخصا یا با کمک گرفتن از برق‌کار نسبت به تعویض پریز اقدام کنید.

تنظیمات حالت خاموش شدن خودکار اتو بخار

اتو بخارهای جدید دارای قابلیت ایمنی خاموش شدن خودکار هستند. نحوه کارکرد قابلیت خاموش شدن خودکار به این صورت است که اگر اتو در حالت افقی یا عمودی، بیشتر از زمانی مشخص ثابت بماند اتو به صورت خودکار خاموش می‌شود. این زمان برای حالت افقی کمتر از حالت عمودی است.
ممکن است در صورت فعال بودن خاموش شدن خودکار دستگاه، با خاموش شدن اتو مواجه ‌شوید. پس این حالت می‌تواند یک علت روشن نشدن اتو بخار باشد. غیرفعال کردن این حالت کار ساده‌ای است و معمولا اتو بخار برای این حالت دارای دکمه روشن و خاموش کردن است.

نتیجه‌گیری

روشن نشدن اتو بخار می‌تواند به دلایل مختلف اتفاق بیفتد. در این مقاله با شش علت روشن نشدن اتو بخار آشنا شدید که می‌توانید بیشتر آن‌ها را شخصا بررسی کنید، مگر مواردی مانند خرابی برد الکترونیکی. پیدا کردن به موقع علت روشن نشدن اتو بخار می‌تواند به ماندگاری و عمر دستگاه و همچنین جلوگیری از خطراتی مانند برق‌گرفتگی و آتش‌سوزی کمک کند.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
حساب کاربری من
خانه
وبلاگ