مجله اتوکالا

راه های پاک کردن لکه از کف اتو

انواع روش های پاک کردن لکه کف اتو چیست؟
زمان مطالعه: [rt_reading_time] دقیقه

 پاک کردن لکه از کف اتو، یک چالش پردردسر و مشترک در زمینه مراقبت از اتو برای همه افراد می باشد. اتو یکی از لوازم خانگی پرکاربرد در منزل است. هنگام استفاده مداوم از اتو، ممکن است با بوی سوختگی و یا لکه هایی روی  لباس رو به رو شویم. این اتفاق که معمولا در اتوهای خانگی بیشتر رخ می دهد ممکن است به دلایل مختلفی از جمله کثیف و آلوده شدن کف اتو، گرفتگی، ایجاد رسوب در منافذ اتو، چسبیدن تکه های پارچه و لباس‌ بر روی آن و یا دمای بیش از حد بالای اتو باشد.

در صورت رخداد این اتفاق بلافاصله باید اقدام به پاکسازی اتو کنید تا به اتو و البسه شما آسیب بیشتر وارد نشود. برای مطالعه در مورد نگهداری اتو به شما پیشنهاد می‌کنیم به صفحه نگهداری اتو و راه‌های افزایش طول عمر آن، مراجعه فرمایید. در این مقاله از اتو کالا، به برخی از راه‌ های پاک کردن لکه‌ها از کف اتو خواهیم پرداخت تا شما بتوانید از این روش‌ ها استفاده کنید و اتوی خود را تمیز و کارآمد نگه دارید.

دلایل به وجود آمدن لکه در کف اتو

  وجود لکه و آلودگی بر روی کف اتو موجب کاهش عملکرد اتو و آسیب جدی به البسه می شود. دلایل مختلفی برای به وجود آمدن لکه بر روی کف اتو وجود دارد از این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دمای بالا
  • رسوب و گرفتگی
  • جنس لباس

1. دمای بالای اتو

   یکی از دلایل رایج و معمول به وجود آمدن لکه بر روی کفی اتو دما و حرارت بیش از حد اتو می باشد. در اثر دما و حرارت بیش از حد معمول  اتو، پارچه ذوب شده و به کفی اتو می چسبد.

2. رسوب و گرفتگی منافذ کف اتو

   با اتو کردن مداوم تعداد بسیاری لباس بدون توجه به ظرفیت اتو، املاح موجود در آب درون اتو باعث ایجاد رسوب در کف اتو می شود و باعث بسته شدن حفره ها و منافذ کف اتو می شود. این گرفتگی و رسوب در نهایت با گذر زمان موجب آسیب های جدی در اتو و ایجاد لکه در کفه اتو می شود.

3. جنس لباس

   در لباس هایی  که  در آنها از الیاف پلاستیکی استفاده شده است، احتمال سوختن و چسبیدن پارچه به کفی اتو در اثر حرارت مستقیم و یا دمای بالای اتو زیاد است و پیشنهاد می شود برای اتو زدن این دسته از البسه از پارچه ای نخی و یا محافظ اتو جهت حفاظت از لباس استفاده کنید.

چگونه لکه ها را از کف اتو پاک کنیم؟

   زمانی که در کفی اتو به هر دلیلی اثرات سوختگی لباس یا لکه های رسوب دیده شود، باید از ادامه اتو کردن جلوگیری کنید و با جدا کردن سیم اتو از  پریز برق، اجازه دهید تا اتو به طور کامل سرد شود. پس از سرد شدن اتو، تیکه های چسبیده لباس و آلودگی را با دست یا پنس جدا کنید. برای تمیز کردن لکه سوختگی باقی مانده روی کفی دستگاه می‌توان به روش هایی مانند استفاده از جوش شیرین، سرکه، الکل صنعتی، یخ، خمیر دندان، مواد شوینده و نمک اشاره کرد. با استفاده یکی از این روش ها می‌توانید کف اتو خود را تمیز کنید. در ادامه به نحوه عملکرد هر یک از این موارد می‌پردازیم.

1. استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن لکه از کف اتو

   جوش شیرین توانایی بالایی در تمیز کردن اتو دارد و به راحتی تمامی لکه ها را می تواند از بین ببرد. برای تمیز کردن اتو با جوش شیرین ابتدا به اندازه دو پیمانه از جوش شیرین را با یک پیمانه آب مخلوط کرده  و ترکیب خمیری متعادلی که به وجود آمده را بر روی کفی اتو کشیده و با فرچه آن را در تمام سطح اتو پخش کنید و منتظر بمانید تا خمیر به طور کامل خشک شود. سپس با یک دستمال نرم و مرطوب خمیر را از کف اتو پاک کنید. برای پاک کردن جوش شیرین خشک شده در حفره های اتو می توانید از گوش پاک کن کمک بگیرید.

2. استفاده از سرکه؛ برای از بین بردن لکه کف اتو

   سرکه یکی از رسوب زداهای  بسیار قوی است. در این روش ابتدا باید  تمام  آب  داخل  مخزن اتو را خالی کنید. سپس ترکیبی از آب (ترجیحا آب مقطر) و سرکه را به اندازه یک سوم حجم اتو پر کنید و اتو را روشن کنید و درجه حرارت آن را روی بیشترین میزان قرار دهید تا منافذ کفی اتو پاکسازی شود و رسوب های آن تخلیه شود.

   همچنین می توانید با ترکیب کردن چهار پیمانه سرکه و دو پبمانه نمک و جوشاندن آن محلولی برای پاکسازی لکه های روی کفی اتو آماده کنید. در این روش پس از تهیه محلول دستمالی را آغشته به محلول کنید و اقدام به تمیز کردن کف اتو کنید. برای آنکه جرم‌ گیری اتو به طور کامل صورت گیرد، برای پاک کردن لکه های قدیمی می توانید این کار را در دو مرحله و با دو دستمال متفاوت انجام دهید.

3. الکل صنعتی؛ یکی از روش های موثر از بین بردن لکه کف اتو

   برای تمیز کردن اتو با استفاده از الکل صنعتی، ابتدا مقدار مناسبی از الکل را با آب گرم یا ولرم ترکیب کنید. توجه داشته باشید برای افزایش اثر محلول باید میزان آب کمتر از الکل صنعتی باشد. در مرحله بعد باید پارچه ای را آغشته به محلول ترکیب شده کنید و چند باری پارچه را با بخار و دمای بالا اتو کنید. این روش علاوه بر پاک کردن لک و آلودگی روی کف اتو به باز کردن منافذ اتو نیز کمک می کند.

4. استفاده از خمیر دندان، برای از بین بردن لکه کف اتو

   یکی از روش های ساده و خانگی برای تمیز کردن کفی اتو، استفاده  از خمیر دندان است. در این روش باید مقداری از  خمیر دندان را بر روی کف اتوی سرد شده پخش کنید. خمیر دندان با سوختگی های چسبیده به کف اتو مخلوط شده و باعث کنده شدن آن می شود. پس از خشک شدن خمیر دندان با دستمال یا اسفنج خیس کف اتو را به طور کامل تمیز کنید و تا سطح اتو خشک نشده از اتصال آن به برق جلوگیری کنید. در انتها برای اطمینان از تمیزی تمامی منافذ اتو میتوانید اتو را روی حالت بخار قرار دهید و روی پارچه ای غیر قابل استفاده امتحان کنید.

5. استفاده از یخ برای از بین بردن لکه کف اتو

   این روش بیشتر مناسب لک و سوختگی های تازه و جدید است. در این روش پس از سرد شدن اتو، قطعه ای از یخ را روی سطح اتو کشیده و با چاقو یا کاردک تکه های چسبیده به کف اتو را بتراشید. در حین انجام این کار مراقب باشید تا کفی اتو آسیب نبیند و اتو به برق متصل نباشد.

6. استفاده از نمک؛ برای از بین بردن لکه های کف اتو

   یکی از روش های سریع و متداول برای تمیز کردن کفی اتو، استفاده از نمک است. در این روش شما فقط به مقداری نمک و تکه ای روزنامه احتیاج خواهد داشت. برای انجام این کار ابتدا روی روزنامه ای مقداری نمک ریخته و سپس اتو را در بالاترین دمای خود قرار داده  تا حسابی داغ شود و آن را روی روزنامه بکشید. این کار باعث می شود تا بر اثر اصطکاک دانه های نمک و حرارت زیاد آلودگی های چسبیده به اتو از آن جدا شود. توجه داشته باشید که این روش برای اتوهای پرسی مناسب نیست و موجب بسته شدن منافذ بخار آن ها می شود.

7. استفاده از مواد شوینده، برای از بین بردن لکه کف اتو

   برای انجام این کار می توانید از محلول های صابونی و مایع ظرفشویی استفاده کنید. در این روش باید ماده شوینده مورد نظر خود را با آب مخلوط کرده و با استفاده از یک اسفنج شروع به تمیز کردن اتو کنید. سپس با استفاده از یک حوله مرطوب، باقی مانده جرم‌ها را پاک کنید تا به همین راحتی اتوی شما تمیز شود.

اگر در مورد اتو کردن انواع لباس اطلاعات بیشتری نیاز دارید به شما پیشنهاد می کنیم به صفحه آموزش اتو کردن لباس هایی که سخت اتو میشوند مراجعه نمایید.

سخن پایانی

به طور کلی، راه‌های مختلف و کاربردی پاک کردن لکه‌ها از کفی اتو را در این مقاله بررسی کردیم. پیشنهاد می شود قبل از انجام هرگونه پاک‌ سازی یا استفاده از مواد شیمیایی بر روی کفی اتو، ابتدا از سرد بودن کفی اتو و عدم اتصال آن به جریان برق مطمعن شوید و سپس  به دستورالعمل های تولید کننده در دفترچه راهنمای محصول مراجعه کنید و همواره اطمینان حاصل کنید که ماده ای که می خواهید استفاده کنید، به اتو صدمه ای نمی ‌زند. تولید کننده ممکن است نکات اضافی در مورد چگونگی از بین بردن علائم و اثرات سوختگی را ارائه داده  باشد. همچنین ممکن است لیستی از محلول های تمیز کننده ای که برای تمیز کردن اتو مناسب نیست را نیز در دفترچه راهنما ذکر کرده باشد.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
حساب کاربری من
خانه
وبلاگ