مجله اتوکالا

فرق اتو و بخارگر

تفاوت اتوبخار و بخارگر چیست؟
زمان مطالعه: [rt_reading_time] دقیقه

دانستن فرق اتو و بخارگر، باعث می‌شود بتوانید راحت‌تر از میان آن‌ها انتخاب کنید. تفاوت اتو و بخارگر چیست؟ چرا در برخی از موارد اتو بهتر از بخارگر است و گاهی اوقات باید از بخارگر به جای اتو استفاده کنیم؟ هم اتو و هم بخارگر برای از بین بردن چین و چروک لباس‌ها استفاده می‌شوند، اما تفاوت‌های کلیدی بین این دو وسیله وجود دارد که انتخاب هر کدام را برای نیازهای شما تعیین می‌کند. در این مقاله به بررسی تفاوت اتو و بخارگر می‌پردازیم تا بتوانید انتخابی آگاهانه داشته باشید.

مقایسه ویژگی‌های اتو و بخارگر

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، کارایی و عملکرد اتو با بخارگر ها متفاوت می‌باشد. در ادامه با شرح کارایی و عملکرد هر یک از این مدل ها شما را با تفاوت های آنها نسبت به یکدیگر آگاه می‌کنیم.

اتو بخار

اتو بخار با تماس مستقیم صفحه داغ و بخار، چین و چروک‌ها را از بین می‌برد. این وسیله برای اتو کردن لباس‌های صاف و ظریف مانند پیراهن، شلوار، مانتو و … مناسب‌تر است. اتو بخار می‌تواند چین و چروک‌ها را به طور دقیق‌تر از بین ببرد و خطوط اتو را ایجاد کند. اما اتو کردن لباس‌ها با اتو بخار به زمان و صبر بیشتری نیاز دارد و حمل و نقل آن دشوارتر است. همچنین در صورت استفاده نادرست، اتو بخار می‌تواند به پارچه آسیب برساند.

بخارگر

بخارگر با استفاده از بخار داغ که از طریق سری مخصوص به سمت پارچه هدایت می‌شود، چین و چروک‌ها را صاف می‌کند. این وسیله برای اتو کردن لباس‌های ضخیم و پشمی مانند پالتو، کاپشن، پتو و … و همچنین لباس‌های مجلسی و پرده‌ها مناسب‌تر است. بخارگر سرعت و سهولت استفاده بیشتری دارد و حمل و نقل آن آسان‌تر است. همچنین بخارگر به دلیل عدم تماس مستقیم با پارچه، احتمال آسیب به آن را کاهش می‌دهد. اما بخارگر ممکن است نتواند چین و چروک‌های عمیق را به طور کامل از بین ببرد و خطوط اتو را ایجاد نمی‌کند.

انتخاب نهایی بین اتو و بخارگر به نیازها و اولویت‌های شما بستگی دارد. اگر به دنبال اتو کردن دقیق و ظریف هستید، اتو بخار انتخاب مناسب‌تری است. اما اگر به دنبال اتو کردن سریع و آسان هستید، بخارگر کارآمدتر خواهد بود.

مزایای اتو در مقایسه با بخارگر

اتوهای با پایه‌های فلزی به شما این امکان را می‌دهند که لباس‌ها را روی سطح صاف یا میز اتو قرار داده و با فشار دادن، چین و چروک‌ها را از بین ببرید. این اتوها بیشتر برای لباس‌هایی مناسبند که به خط اتو نیاز دارند، مانند شلوارها. با این حال، ایجاد خط اتو روی لباس ممکن است در موارد خاصی دشواری داشته باشد، به خصوص برای پارچه‌های سنگین مثل جین یا کتان. حتی با بهترین اتو بخار یا بخارگر نیز، تضمین خط اتوی یکنواخت و صاف چالش‌برانگیز است. همچنین، در شرایط شتاب‌زده، استفاده از اتو به دلیل سرعت بیشتر در حذف چین و چروک‌ها توصیه می‌شود.

مزایای بخارگر در مقایسه با اتو

استفاده از بخارگر برخی از مزایای بیشتر نسبت به اتوها دارد. حفاظت از لباس‌ها، سادگی در استفاده کردن، نگهداری آسان، لزوم فضای کمتر برای نگهداری، کاربری گسترده‌تر، مناسب بودن برای لباس‌های معمولی و استفاده از بخارگر بدون ترس از آسیب دیدن از جمله مزایای بخارگر در مقایسه با اتو هستند که در ادامه هر کدام را به تفصیل توضیح می‌دهیم.

حفاظت از لباس‌ها

بخارگر با تماس مستقیم با لباس و حرارت فلزات داغ مرتبط نیست، بنابراین کمترین آسیب به لباس‌ها و پارچه‌ها وارد می‌کند. این ویژگی خاص برای لباس‌های حساس مانند ترمه یا ابریشم بسیار مهم است.

سادگی استفاده

 در مقایسه با اتو که نیاز به تکنیک‌های خاص برای حرکت دادن روی لباس دارد، بخارگر دستی استفاده آسان‌تری دارد و بدون نیاز به تکنیک خاصی می‌توانید چین و چروک‌ها را از لباس‌های خود حذف کنید.

نگهداری آسان

 مقایسه با اتوها که نیاز به تمیزی زیر سطح آنها دارند تا از رسوب و زنگ‌زدگی جلوگیری شود، بخارگر ها به نگهداری آسان‌تری نیاز دارند.

فضای کمتر برای نگهداری

بخارگر های دستی، اندازه کمتری دارند و نیاز به فضای کمتری برای نگهداری دارند نسبت به اتوها که همراه با میز اتو فضای بیشتری را اشغال می‌کنند.

کاربری گسترده‌تر

بخارگر ها برای مقاصد مختلفی مانند تمیز کردن پرده‌ها، مبلمان، و حتی ضدعفونی کردن سطوح با استفاده از بخار آب مناسب هستند.

مناسبت برای لباس‌های معمولی 

بخارگر ها به خوبی برای لباس‌های روزمره مناسب هستند و به سادگی چین و چروک‌ها را از بین می‌برند.

استفاده بدون ترس از آسیب

 بخارگر ها، به دلیل عدم تماس مستقیم با فلزات داغ، از لحاظ خطرات آسیب به لباس‌ها ایمن‌تر هستند.

جدول مقایسه اتو و بخارگر

در این قسمت تفاوت بین بخار گر ها و اتو را به زبان ساده تری برای شما آورده‌ایم. در قسمت پایین جدولی با ویژگی های هر دو مدل وجود دارد که به راحتی تفاوت بین اتو و بخارگر را برای شما عنوان می‌کند.

ویژگیاتو بخاربخارگر
نحوه عملکردتماس مستقیم صفحه داغ و بخاربخار داغ
کاربردلباس‌های صاف و ظریفلباس‌های ضخیم و پشمی، لباس‌های مجلسی، پرده‌ها
مزایاصاف کردن دقیق چین و چروک‌ها، ایجاد خطوط اتوسرعت و سهولت استفاده، حمل و نقل آسان، عدم آسیب به پارچه
معایبنیاز به زمان و صبر، حمل و نقل دشوار، احتمال آسیب به پارچهصاف کردن ناقص چین و چروک‌ها، عدم ایجاد خطوط اتو

نکاتی برای انتخاب بین اتو و بخارگر

برای انتخاب بین اتو و بخارگر نیاز است فرق اتو و بخارگر را بدانید. بنابراین بعد از دانستن تفاوت اتو و بخارگر می‌توانید اقدام به خرید میان این دو کنید‌. لازم می‌دانیم نکاتی دقیق در رابطه با انتخاب بین اتو و بخارگر به شما ارائه دهیم تا بتوانید انتخاب راحت‌تری داشته باشید. 

 • اگر به دنبال اتو کردن دقیق و ظریف هستید:
 • اتو بخار با تنظیمات مختلف دما انتخاب کنید.
 • از صفحه اتو با روکش نچسب استفاده کنید.
 • از آب مقطر در اتو بخار استفاده کنید.
 • اگر به دنبال اتو کردن سریع و آسان هستید:
 • بخارگر با قدرت بخار بالا انتخاب کنید.
 • از بخارگر با سری مخصوص برای لباس‌های مختلف استفاده کنید.
 • از آب مقطر در بخارگر استفاده کنید.

بهترین راهکار پیش از اتو کردن البسه چه با اتو و چه با بخارگر، مطالعه برچسب اطلاعات البسه می‌باشد. مطالعه این موارد باعث آگاهی شما از نحوه اتو کشی درست لباس می‌شود.

نکات ایمنی مورد توجه حین استفاده از اتو و بخارگر

استفاده از اتو و بخارگر ممکن است دارای خطراتی باشد که اگر نکات ایمنی مربوط به آن‌ها را رعایت نکنیم شامل حال ما نیز می‌شود. بنابراین بهتر است این نکات ایمنی را دانسته و از خطر اجتناب کنیم. در ادامه به بررسی نکات ایمنی مورد توجه حین استفاده از اتو و بخارگر می‌پردازیم.

اتو: 

 • قبل از استفاده، اتو را به طور کامل بررسی کنید و از سالم بودن سیم و دوشاخه آن مطمئن شوید.
 • اتو را روی سطح صاف و محکم قرار دهید.
 • از اتو بخار در مکان‌های خنک و خشک استفاده کنید.
 • هنگام اتو کردن لباس، از دستکش نسوز استفاده کنید.
 • اتو را هرگز بدون مراقبت رها نکنید.
 • پس از استفاده، اتو را از برق جدا کنید و اجازه دهید تا خنک شود.
 • آب اتو را به طور مرتب خالی کنید.

بخارگر:

 • قبل از استفاده، بخارگر را به طور کامل بررسی کنید و از سالم بودن سیم و دوشاخه آن مطمئن شوید.
 • بخارگر را روی سطح صاف و محکم قرار دهید.
 • از بخارگر در مکان‌های خنک و خشک استفاده کنید.
 • هنگام استفاده از بخارگر، از دستکش نسوز استفاده کنید.
 • بخارگر را هرگز بدون مراقبت رها نکنید.
 • پس از استفاده، بخارگر را از برق جدا کنید و اجازه دهید تا خنک شود.
 • مخزن آب بخارگر را به طور مرتب خالی و تمیز کنید.

نکات کلی:

 • از اتو و بخارگر دور از دسترس کودکان استفاده کنید.
 • هرگز اتو و بخارگر را روی سطوح قابل اشتعال مانند پلاستیک یا کاغذ قرار ندهید.
 • از اتو و بخارگر خیس یا معیوب استفاده نکنید.
 • در صورت بروز هر گونه مشکل، اتو یا بخارگر را به یک متخصص تعمیرات مجاز ببرید.

رعایت این نکات به ظاهر ساده می‌تواند از بروز فجایع جبران ناپذیر مانند سوختگی و آتش سوزی جلوگیری کند.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی فرق اتو و بخارگر پرداختیم‌. هدف از این مقاله افزایش دانش شما در مورد تفاوت اتو و بخارگر است. اگر هنوز بین خرید اتو بخار و بخارگر مردد هستید می توانید برای خرید بخارگر، به صفحه نکات خرید بهترین بخارگر بازار و برای خرید اتو می توانید به صفحه چه اتویی برای ما مناسب است مراجعه نمایید. وقتی به انتخاب بین اتو و بخارگر برای نیازهای خود می‌پردازید، باید به نیازهای خاص خودتان توجه کنید. آیا لباس‌های ضخیم و چروک را می‌خواهید صاف کنید یا به دنبال راهکاری برای حفظ زیبایی چین و چروک‌های پارچه‌های نازک‌تر هستید؟ آیا پرده‌های شما نیاز به تمیزی و رفع چروک دارند؟ اگر نیاز به صاف کردن لباس‌های ضخیم و چروک دارید، اتو بهترین گزینه است. اما اگر قصد دارید چین و چروک‌های پارچه‌های نازک‌تر را سریعتر و ساده‌تر حل کنید یا به تمیز کردن پرده‌ها می‌پردازید، بخارگر انتخاب مناسبی خواهد بود. بخارگر باعث می‌شود که پارچه‌ها به سرعت از حالت چروکیده خارج شوند، اما برای پارچه‌های ضخیم، بهتر است به سمت استفاده از اتو بروید.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
حساب کاربری من
خانه
وبلاگ